Brankovský vodopád

29.10.2016

Brankovský vodopád určite stojí za návštevu. Svojou výškou 55 m je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Nájdete ho neďaleko cesty medzi Donovalmi a Ružomberkom, kúsok od odbočky na Smrekovicu.

Cesta a chodník čo k nemu vedú nie sú náročné a zvládnu ich nielen menej fyzicky zdatní turisti, ale aj deti. Je to prechádzka nádhernou prírodou Nízkych Tatier. Výstup k vodopádu aj s kochaním sa po okolitej prírode, trvá maximálne 45 minút. Brankovský vodopád a jeho okolie je od roku 1980 národná prírodná pamiatka. Patrí do Národného parku Nízke Tatry. Vodopád je aj napriek svojej kráse a ľahkej dostupnosti bohužiaľ málo známy.

Vodopád vytvoril prepad horského potôčika na vápencovom podklade. Množstvo vody, ktorá sa valí dole skalou je závislé od počasia a aj od ročného obdobia. Niekedy je jej veľa, inokedy zas málo. Treba si vybrať kedy sa tam pôjdete pozrieť. Ak chcete zažiť jeho plnú silu, tak ho určite navštívte na jar. Vtedy sa v horách topí sneh. Ak chcete vidieť jeho krasu, tak na návštevu je vhodná zima. Užasnete nad jeho ľadovou podobou.