V roku 1795 založili ľubietovský a banskobystrický mešťania podnik Ťažiarstvo Tri Vody a postavili vysokú pec. Nedotknuté lesy boli zásobárňou pre výrobu vysokopecného paliva, dreveného uhlia a blízky horský potok poskytoval dostatočnú silu pre pohon dúchadla. Produkovalo sa tu surové železo. Objekty železiarne v roku 1882 vyhoreli. V roku 1974...

Neďaleko Banskej Bystrice v obci Ľubietová sa nachádza zaujímavá expozícia týkajúca sa histórie baníctva v tejto oblasti. Ľubietová, ako jedno zo siedmich slobodných banských miest, bola preslávená ťažbou medi. Oboznámi vás o tom banícky chodník, ktorý tu bol sprístupnený obcou v spolupráci s občianskym združením Libetha a banským spolkom. Nachádza...

Na južnom Slovensku nad obcou Hrušov sa týči kopec Prašný vrch. Na jeho vrchu sa vypína rozhľadňa vysoká 15 metrov a z jej vrchola sa vám naskytá nádherný pohľad na celu okolitú krajinu. Celý Hont máte ako na dlani a je dovidieť aj na vzdialené pohoria. Tríbeč, Inovec alebo Vtáčnik. Za dobrého počasia môžete vidieť Nízke Tatry a dokonca aj...

Na Spiši

12.02.2017

Spiš, klenotnica Slovenska. Aj tak mnohí nazývajú tento región, ktorý dostal do vienka skutočne krásnu prírodu a vyrástlo tu veľa nádherných miest s bohatou históriou.

Jánošíkove diery, alebo len Diery sú sústavou tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce Malá Fatra. Tie vyformoval Dierový potok a prechod tiesňavami vytvára nádherné scenérie.

Sitno

18.11.2016

Máloktorý zo slovenských kopcov je opradený toľkými legendami a povesťami, ako Sitno. Tie hovoria, že tu sídlia mýtické bytosti. Od démonov až po lesné víly. Nehovoriac o spiacich rytieroch, záchrancoch Slovenska, keď bude zle.

Krupina patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Mesto malo dosť pohnutú históriu a vzdorovalo viacerým nájazdom. Najskôr to boli Tatári a neskôr Turci. Z týchto období sa v meste a okolí zachovalo viacero zaujímavých stavieb.

Brankovský vodopád určite stojí za návštevu. Svojou výškou 55 m je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Nájdete ho neďaleko cesty medzi Donovalmi a Ružomberkom, kúsok od odbočky na Smrekovicu.