Okolie mesta Krupina

01.11.2016

Krupina patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Mesto malo dosť pohnutú históriu a vzdorovalo viacerým nájazdom. Najskôr to boli Tatári a neskôr Turci. Z týchto období sa v meste a okolí zachovalo viacero zaujímavých stavieb.

Po útokoch Turkov utrpela Krupina, ale aj iné banské mestá veľké škody. Preto na obranu pred tureckým nebezpečenstvom boli vybudované strážne veže - vartovky. Jedna z nich z roku 1564 sa zachovala až do dnešných dní. Vartovka na vrchu Stražavár. Je vysoká 13 metrov a jej úlohou bolo včas varovať pred blížiacou sa hrozbou. Dnes je veža zrekonštruovaná a ponúka nádherné výhľady. Okrem okolitých slovenských hôr pri peknom počasí je možné dovidieť až do Maďarska. K Vartovke sa dostanete po turistickom chodníku (modrá značka) z mesta, alebo môžete ísť autom až priamo pod kopec na ktorom sa nachádza. Ale lepšie je prevetrať si pľúca na čerstvom vzduchu.

K zaujímavým pamiatkam mesta patrí aj starý kamenný lom nazývaný Štrampľoch, alebo ako ho domáci nazývajú Turecké studne. Nachádzajú sa tu zaujímavé kamenné útvary dodnes zahalené tajomstvom. Úkryty, ktoré na prelome 19 a 20 storočia využívala miestna chudoba. Ich pôvodný účel ostáva záhadou a vysvetlení je viacero. Niektoré pramene tvrdia že sa jedná o pivnice, iné dokonca že tam boli kúpele. Prečo lomu hovoria Turecké studne, nikto nevie s presnosťou povedať. Tento názov im dali domáci. Zrejme ich využívali na úkryty aj v čase tureckých nájazdov.

Neďaleko mesta sa nachádza obec Bzovík s kláštorom prestavaným na pevnosť. Bol postavený v prvej polovici 12. storočia. Pôvodne išlo o benediktínsky kláštor zasvätený prvému uhorskému kráľovi sv. Štefanovi. No po prehranej bitke pri Moháči prestavali kláštor na obrannú pevnosť a obohnali ho mohutným múrom. Slúžil ako obrana proti tureckým nájazdom. Neskôr bol vrátený do rúk cirkvi, ale aj tak začal začiatkom 19. storočia chátrať. Poslednú ranu mu v tomto procese uštedrili boje počas druhej svetovej vojny a následné ničenie miestnymi obyvateľmi. Dnes sa snaží obec kláštor rekonštruovať a organizuje tu rôzne kultúrne podujatia.