Lojthaus

19.05.2024

Banská obec Hodruša je obcou paradoxov, najmä čo sa týka historických budov. Mnoho z nich bolo zrekonštruovaných a dotvárajú jej historický charakter. Ale nájdete tu aj množstvo historických budov, ktoré sú doslova na spadnutie.

Železničná stanica v Starej Kremničke má bohatú minulosť. Nachádza sa na trati Zvolen - Kremnica - Diviaky. Trať bola postavená v rokoch 1870 až 1872 ako súčasť Uhorskej severnej železnice, ktorá spájala Budapešť s Vrútkami. Kde sa napájala na Košicko bohumínsku železnicu. Stavala sa v náročnom teréne o čo svedčí aj prevýšenie ktoré musela...

Hotel Vesel

23.05.2021

Sem sme sa chodili zabávať a tancovať. Ostalo z toho toto. Začiatkom leta 2004 vypukol v drevenom hoteli Vesel rozsiahly požiar a život sa už do neho nikdy nevrátil. Teraz to vyzerá ako krajina duchov.

Slovenské lúčobné závody v Hnúšti patria medzi najzaujímavejšie industriálne komplexy na Slovensku. V areály sa nachádza množstvo zaujímavých, historických tehlových budov. Celému komplexu dominuje spleť rozvodných rúr a kohútikov. Až to láka potočiť z niektorým. Len bohužiaľ zub času sa podpísal aj pod nimi a už s nimi nič nespustíte.

Neďaleko Zvolena sa nachádzajú dvoje významne kúpele Sliač a Kováčova. Tie pozná každý. Málokto už vie, že kúpele boli aj v samotnom meste Zvolen.

Ak ste doteraz nemali možnosť navštíviť Černobyľ, tak sa vyberte do Korytnice. Začína to tam byť podobné a tá podoba začína naberať smutné rozmery.

Kúpele Sliač

26.10.2020

Mali byť výkladnou tabuľou nášho kúpeľníctva. Také boli vízie v deväťdesiatych rokoch minulého tisícročia, Aspoň tak si to pamätám, keď sa kúpele predávali jednému z najväčších privatizérov tej doby. Myšlienka pekná, rozdajme majetok schopným chlapom a bude to fungovať. Len bohužiaľ nefungovalo. Kúpele síce boli v súkromných rukách, ale asi v tých...

Kúpele Brusno

27.08.2020

Kúpele Brusno sa nachádzajú neďaleko Banskej Bystrice. V minulosti nad nimi viselo viac otáznikov, no na šťastie naďalej fungujú. Kúpele majú bohatú históriu, ktorá siaha až do roku 1818. Z tohto roku pochádza prvá zmienka o prameňoch v údolí rieky Brusnianky. Predpokladá sa, že pramene boli využívané drevorubačmi, uhliarmi a baníkmi dávno pred...