Slovenské lúčobné závody v Hnúšti

25.04.2021

Slovenské lúčobné závody v Hnúšti patria medzi najzaujímavejšie industriálne komplexy na Slovensku. V areály sa nachádza množstvo zaujímavých, historických tehlových budov. Celému komplexu dominuje spleť rozvodných rúr a kohútikov. Až to láka potočiť z niektorým. Len bohužiaľ zub času sa podpísal aj pod nimi a už s nimi nič nespustíte.

Chemická výroba tu začala v roku 1924. Založil ju nemec Eugen Blasbergy, ktorý pochádzal z Düsseldorfu. Vyrábalo sa tu hlavne drevené uhlie. Robilo sa suchou destiláciou dreva a vedľajšími produktmi pritom boli acetón, butylacetát, decht a ocot. Čiže chemikálií tu bolo až dosť. Sú dodnes cítiť. Na ich nebezpečnosť upozorňuje množstvo výstražných tabúľ.

Po roku 1945 sa výroba rozširuje a začínajú sa vyrábať laky a farby. V roku 1948 fabriku zoštátnili komunisti. Tí do nej začali investovať a spustili viacero nových prevádzok. Okrem gumárenských výrobkov to bola aj vojenská výroba. Po roku 1989 začínajú závody strácať zahraničné trhy a v roku 2005 končia v konkurze.