Černobyľ. Ísť tam vôbec?

15.09.2019

Keď sa ma známi pýtali prečo chcem ísť do Černobyľu, tak som odpovedal, že neviem. Chcel som proste vidieť ako to tam vlastne vyzerá a čo tam je.

Černobyľ sa stal v poslednej dobe fenoménom turizmu. Spôsobil to do istej miery aj seriál od spoločnosti HBO, ktorý v plnej nahote odhalil praktiky sovietskeho socialistického režimu a hlavne jeho majstrovstvo zatĺkania. I keď by som povedal, že to zatĺkanie v obraze dnešnej doby mi pripadalo dosť amatérske. Seriál ale nebol spúšťadlom môjho záujmu o Černobyľ. Videl som ho až keď sme mali kúpené letenky do Kyjeva. Bral som ho len ako doplnenie informácii, ktoré som dovtedy nazbieral.

Pre vstup do oblasti Černobyľu je nutné použiť služby miestnej cestovky. Bez nej sa tam nedá dostať. Síce som počul, že sa tam dá ísť aj načierno, ale po skúsenostiach, ktoré mám z tohto výletu, by som to nerobil. Radiácia okolo elektrárne je nevyspytateľná a nikdy neviete kde sa z vás môže stať pán osvietený. Predsa len trosky z reaktora boli rozmetané do širokého okolia a miestne lesy a pôda je v niektorých miestach hodne kontaminovaná. Najlepším príkladom je červený les, ktorý lesom už vôbec nie je. Z oblasti kde rástol bola odvezená zemina až do hĺbky jedného metra. Aj napriek tomu tam dozimeter pískal, že nám išlo ušné bubienky odtrhnúť. A to sme tadiaľ prechádzali autom. Pritom priamo pri reaktore si len tak spokojne pomrmlával.

Vstup do oblasti sa nachádza kúsok pred mestečkom Černobyľ, kde začína 30 kilometrová ochranná zóna od reaktoru. Názov elektrárne evokuje, že ste už blízko od nej. Ale tá je len pomenovaná podľa tohto mestečka, ktoré tvorí centrum správnej oblasti. Aby ste sa tam dostali, musíte mať povolenie na vstup. Ten nám vybavila práve cestovná agentúra. Na vstupe si to samozrejme vojaci overia a skontrolujú pas.

Prvá naša zastávka bola už v spomenutom mestečku Černobyľ. Nie je také ľudoprázdne ako by sa mohlo zdať. Žije tu zopár ľudí a dokonca tu funguje hotel, kde sa dá prespať ak idete na viacdňový výlet po oblasti. Ale nájdete tu aj množstvo opustených domov ktoré pohlcuje miestny les.

Z Černobyľu sme pokračovali do oblasti nazvanej Černobyľ dva. Pre mnohých neznáma a pravdu povediac ani ja som o nej nič nevedel. Je to jeden z najväčších radarov na svete, ktorý skonštruovali sovietsky vedci. Mal dosiahnuť až za horizont a pozorovať americké rakety. Proste vtedy bola studena vojna. Len mal malú chybu. Fungoval nespoľahlivo a za nepriateľskú raketu považoval aj bežne dopravne lietadlo. Nejak to súdruhovia nedomysleli. No a kvôli tomuto radaru bol postavený štvrtý blok elektrárne, ktorý spôsobil takmer celosvetovú katastrofu. Cela táto sranda stála sovietsky ľud na tu dobu neuveriteľnú čiastku 7 miliárd rubľov.

Od radaru sme pokračovali k samotnému reaktoru ktorý ho mal napájať. Doviezli nás až priamo k nemu. Boli sme od neho len niekoľko desiatok metrov. Dnes je reaktor prekrytý novým sarkofágom, ktorý údajne vydrží sto rokov. Na našu otázku čo bude potom, sme dostali odpoveď, že však ľudstvo za sto rokov niečo vymyslí. Nuž som zvedavý. Pri reaktore nebola až taká radiácia ako v širšom okolí a bolo vidieť, že tam pracuje množstvo ľudí.

Najdepresívnejším miestom celej oblasti je určite mesto Pripjať. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti elektrárne a bolo najviac zasiahnuté rádioaktívnym spadom. Po katastrofe muselo byť úplne vyľudnené a ostali tam len prázdne ulice a budovy, ktoré už tridsať rokov chátrajú. Paneláky obrástla džungľa a nie je ich vôbec vidieť. Ako by ste ich posadili do prostred lesa. Najväčšou atrakciou je asi miestny lunapark. Záhadou pre mňa bolo ruské kolo. Vo víre vetra sa otáčalo. Nejak mi to nesedelo. Ako to, že sa za tridsať rokov nezaseklo a jeho ložiská vyzerajú byť stále namazané? Že by sa oň niekto staral a udržoval ho v chode? Zrejme si Ukrajina nechce nechať ujsť túto, i keď v určitom zmysle morbídnu atrakciu. Turistov podľa štatistik len pribúda a po seriáli HBO ich bude ešte viac. Ako sa vyjadril náš sprievodca, už teraz ich tam nestíhajú voziť.

Môj názor je, že to treba vidieť. Človek aspoň dostane predstavu ako to môže dopadnúť s ľudstvom, keď sa nebude správať zodpovedne.