V 20 storočí mu dal ranu nastupujúci socializmus. Nie tým, že by na ňom niečo menil, ale po nastolení komunistickej diktatúry a vzniku jednotných roľníckych družstiev, slúžil kaštieľ ako sklad pre obilie a zemiaky.

Vaľkovňa

06.04.2020

Maša označuje hutu, kde sa spracovávala železná ruda. A práve v časti Vaľkovne nazvanej Nová Maša sa nachádza jedna z nich. Nájdete tu pozostatky bývalej valcovne, pochádzajúcej z 18 storočia a pec na železnú rudu z 19. storočia.

Medený hámor

03.02.2020

Banskobystrický mediarsky podnik bol vo vtedajšom svete revolučne inovatívnou podnikateľskou jednotkou.

Na mieste, kde sú teraz chátrajúce budovy bývalého štátneho podniku Dinas Banská Belá, stála huta, v ktorej sa tavili najmä strieborné a olovené rudy. (webová stránka obce Banská Belá)

Pivovar Vyhne

28.09.2019

Z pôvodného pivovaru sa v centre obce zachovala sladovňa ktorá bola pristavená k pôvodným budovám koncom 19 storočia. Ak pôjdete smerom na Banskú Štiavnicu, tak si ju nemôžete nevšimnúť.

Medzi Slavošovcami a Magnezitovcami sa nachádza jedinečná technická pamiatka. Dva železničné tunely a viadukt, cez ktorý nikdy neprešiel vlak. Mali slúžiť ako spojka, keď počas druhej svetovej vojny časť Gemeru pripadla Maďarsku.

Korytnica, niekdajšia pýcha nášho kúpelnictva mizne nenávratne do minulosti. Zašlú slávu tu pripomínajú už len rozpadajúce sa budovy a ničota čo zaplavila túto dolinu. Pritom história týchto nízkotatranských kúpeľov siaha až do 16 storočia. Minerálna voda z Korytnice získala v minulosti medaily na svetovej výstave 1873 vo Viedni a 1904 ako jediná...