Továreň DINAS

01.12.2019

Na mieste, kde sú teraz chátrajúce budovy bývalého štátneho podniku Dinas Banská Belá, stála huta, v ktorej sa tavili najmä strieborné a olovené rudy.

Cestou do Banskej Štiavnice, v obci Banská Belá sa nachádza zaujímavý objekt. Z cesty si ho ani tak nevšimnete. Vidieť sú len mierne schátralé budovy v ktorých sa nachádzal bývalý štátny podnik Dinas. Objekty na prvý pohľad vôbec nepôsobia zaujímavo. Skôr bežne, tak ako akákoľvek iná opustená továreň na Slovensku. To najzaujímavejšie sa ale skrýva vo vnútri areálu. Nájdete tu výrobňu šamotových tehál. Ale viac ako opustená továreň zaujme jej pôsobivý výzor. Má ho na svedomí architekt Emil Belluš. To čo naprojektoval stojí skutočne za pozretie. Navrhol tu sústavu škrupinových striech, vďaka ktorým dokonale zapadá do okolitého terénu. Architekt dal hlavne dôraz na kvalitné prírodzené osvetlenie vnútra objektu. Výrobná hala tak stále pôsobí honoste aj napriek tomu, že je už roky nepoužívaná.

Pri pohľade na vnútro opustenej výrobnej haly, vás napadajú rôzne myšlienky. Mojou prvou bolo, že by bola vhodná na rockové koncerty. Taký Ramstein si tam viem živo predstaviť.