Pivovar Vyhne

28.09.2019

Z pôvodného pivovaru sa v centre obce zachovala sladovňa ktorá bola pristavená k pôvodným budovám koncom 19 storočia. Ak pôjdete smerom na Banskú Štiavnicu, tak si ju nemôžete nevšimnúť.

Pivo sa na Slovensku varí už stovky rokov a vzniklo tu viacero pivovarov. Jeden z najstarších pivovarov je vo Vyhniach. Pivo tu začali variť mnísi už v roku 1524 a tak hasili smäd obchodníkov idúcich z Banskej Štiavnici do údolia Hrona, alebo opačným smerom. Tak aspoň hovorí písomná zmienka. Súčasný pivovar sa nachádza pri vjazde do Vyhni od obce Bzenica. Dnes cesta už ide mimo areál pivovaru, ale nie je to až tak dávno, keď si to smerovala priamo cez pivovar. Nechtiac ste sa tak ocitli priamo vo vare piva.

Z pôvodného pivovaru sa v centre obce zachovala sladovňa, ktorá bola pristavená k pôvodným budovám koncom 19 storočia. Ak pôjdete smerom na Banskú Štiavnicu, tak si ju nemôžete nevšimnúť. Samotný pivovar prešiel viacerými rekonštrukciami a zmenami a striedavo fungoval a menej fungoval. A tiež sa mu sem tam darilo, alebo niekedy aj nedarilo. Preto mal viacero majiteľov. Najznámejší z nich je asi Karol Kachelmann. Napriek mnohým problémom sa tu pivo varí už viac ako 500 rokov bez prestávky.