Slavošovský tunel

29.01.2017

Medzi Slavošovcami a Magnezitovcami sa nachádza jedinečná technická pamiatka. Dva železničné tunely a viadukt, cez ktorý nikdy neprešiel vlak. Mali slúžiť ako spojka, keď počas druhej svetovej vojny časť Gemeru pripadla Maďarsku.

Oba tunely sú prístupne buď zo Slavošoviec, alebo Magnezitoviec. Dlhší Slavošovský tunel meria skoro dva a pol kilometra. Prejsť ním trvá zhruba 45 minút. Keď ste dostatočne hlboko v tuneli, tak sem tam vypnite baterku a vychutnajte si úplnú tmu a ticho. Kratší Koprášsky tunel je dlhý zhruba 250 metrov. Smerom na Magnezitovce tunel vyúsťuje priamo na viadukt, ktorý tiež nie je dostavaný.

Tunely sa začali budovať v roku 1941, keď časť územia Slovenska pripadla Maďarsku a prišli sme o niektoré železničné prepojenia. O vybudovanie mali záujem aj Slavošovské papierne, ktoré tak prišli o možnosť dovozu surovín a vývozu výrobkov. Po skončení vojny sa zabraté územia vrátili späť Slovensku a ďalšia výstavba železničnej trate stratila význam.

V dnešnej dobe oba tunely sú len turistickou atrakciu a v Slavošovskom tuneli sa každoročne konajú hudobné koncerty.

Pokiaľ pôjdete k tunelom od Štítnika a Jelšavy, tak neprehliadnite ďalšie turisticky zaujímavé miesta. Je to hlavne samotný Štítnik. Najvýznamnejšou dominantou obce je gotický Evanjelický kostol. Kostol pochádza z 13. storočia a so svojou freskovou výzdobou predstavuje najhodnotnejšiu pamiatku svojho druhu nielen v regióne Gemer ale aj na celom Slovensku. Patrí k najvzácnejším ukážkam stredovekého sakrálneho umenia u nás. Fresky zaberajú plochu 180 - 200 štvorcových metrov a mnohé na odkrytie ešte len čakajú.

Na blízkom námestí sa nachádza Barokový rímskokatolícky kostol postavený v roku 1753 a množstvo meštianskych domov. Len musím skonštatovať že ich stav, ale aj stav evanjelického kostola nie je najlepší a tieto významné pamiatky by si určite zaslúžili viac pozornosti od kompetentných.

Za zástavku stojí aj magnezitový závod v Jelšave. Samozrejme dnu sa nedostanete, ale stačí si ho prehliadnuť zvonku, aby ste získali pocit, že ste sa ocitli v nejakom post katastrofickom sci-fi filme. Okolitá pustá, šediva a pochmúrna krajina len dotvára celkový obraz apokalypsy.