Na Spiši

12.02.2017

Spiš, klenotnica Slovenska. Aj tak mnohí nazývajú tento región, ktorý dostal do vienka skutočne krásnu prírodu a vyrástlo tu veľa nádherných miest s bohatou históriou.

Minuloročný Silvester sme sa rozhodli stráviť pri Palcmanskej Maši v obci Dedinky. Odtiaľto sú na skok dva zaujímavé regióny. Gemer a Spiš. Spiš sa rozkladá na server od Slovenského raja a je tu viacero miest, ktoré stoja za návštevu. Tak sme sa rozhodli urobiť okruh po niektorých z nich.

Prvou zástavkou bola Levoča. Známa najmä chrámom sv. Jakuba, ktorému dominuje oltár majstra Pavla. Vidieť ho je neopakovateľný zážitok. Drevený oltár s výškou 18,6 m je najvyšší svojho druhu na svete. Samotný oltár ale nie je jedinou vzácnou pamiatkou v chráme. Na obdivovanie je tu toho viac. Okrem chrámu nájdete v meste množstvo iných pamätihodností. Mestská pamiatková rezervácia v Levoči predstavuje ucelený súbor významných kultúrno-historických pamiatok ohraničených obdĺžnikom pomerne zachovaných mestských hradieb.

Z Levoče sme pokračovali do Spišskej Kapituly, ktorá je cirkevným mestečkom. Vznikla v 12. storočí okolo kostola, ktorý tu stál. Bola a je jedným z centier cirkevného školstva na Slovensku. Nájdete tu viacero sakrálnych stavieb, ktorým dominuje katedrála Svätého Martina postavená v rokoch 1245 - 1273 .

Naším ďalším cieľom mala byť samotná Spišská Nová Ves. Ale urobili sme si ešte jednu zástavku v obci Markušovce. Nachádza sa tu niekoľko kúrií a kaštieľov, z ktorých najkrajší je Mariássyovský kaštieľ. Jeho výstavba spadá do roku 1643. Okolo kaštieľa je vybudovaný francúzsky park s rokokovým letohrádkom Dardanely. Letohrádok dal postaviť Wolfgang - Farkaš Mariássy zo spoločenských a reprezentačných dôvodov, ktorými bola ohlásená návšteva cisára Jozefa II. K tejto návšteve však napokon nedošlo. Postavená časť budovy predstavuje najkrajšiu rokokovú stavebnú pamiatku na Spiši.

Záverom našej okružnej jazdy po Spiši bola Spišská Nová Ves. Jej charakteristickým znakom je šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku a je najdlhšie svojho typu v Európe. Dominantou námestia je Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Ak prekonáte 155 schodov, tak sa vám naskytne nádherný pohľad na celé mesto. Výstupy na kostolnú vežu so sprievodcom zabezpečuje celoročne Turistické informačné centrum a jeho milé pracovníčky.