Hrad Dúbravica

23.04.2020

Okrem hradu nachádzajúceho sa v centre obce, žije Dúbravica aj umením. Každý rok sa tu uskutočňuje art camp Landscape Revisited. V obci a jej okolí ostávajú po umelcoch pozoruhodné objekty, ktoré vytvorili.

Nie je veľa miest na Slovensku kde nájdete zrúcaninu hradu priamo v obci. Jedným z takých je obec Dúbravica neďaleko Banskej Bystrice. Zrúcanina sa nachádza v jej centre, kúsok od kostola. Nejedná sa ale o typický obranný hrad, ktoré na Slovensku poznáme. Skôr ide o zámok alebo hrádok. Vybudovala ho chorvátska dynastia Dúbravických niekedy na pomedzí 15 a 16 storočia. Hrad im patril až do konca 18. storočia. Odvtedy sú vlastnícke vzťahy k objektu dosť nejasné. Neskôr vznikol v jeho tesnej blízkosti dokonca mlyn. Bolo k nemu pristavaných aj viacero hospodárskych objektov a v jeho blízkosti vzniklo viacero súkromných obytných budov. V súčasnosti je zrúcanina hradu v zúfalom stave a jeho obnova je asi v nedohľadne i keď obec k tomu podnikla určité kroky.

Dúbravica žije aj umením. Každý rok sa tu totiž uskutočňuje art camp Landscape Revisited. Je zameraný na tvorbu umelcov z oblasti vizuálneho umenia, architektúry a dizajnu v krajine. V roku 2019 sa uskutočnil už siedmy ročník. V obci a jej okolí ostávajú po umelcoch pozoruhodné objekty ktoré vytvorili. Jedným z nich je rozhľadňa ktorá sa vypína nad obcou. Sú z nej nádherné výhľady na Nízke Tatry.

Ďalšou zaujímavosťou je nezvyčajný rebrík, ktorý podľa tvorcu predstavuje skratku do neba. Či to naozaj tak je, zistíte až vtedy ak naň vyleziete a pokúsite sa dotknúť oblohy.

Ak sa rozhodnete navštíviť obec autom, tak odporúčam zaparkovať v jej strede, pri autobusovej zástavke. Tu nájdete aj mapu obce s rozmiestnením jednotlivých objektov. K hradu je odtiaľto asi 200 metrov. Rozhľadňa sa vypína nad hradom okolo ktorého k nej vedie chodník. No a rebrík sa nachádza na druhej strane obce. Na kopci oproti rozhľadni.