Slovenský raj

08.07.2013

Predĺžený víkend priniesol viac možností na jeho strávenie v prírode. Tak sme neváhali, pripojili karavan a vyrazili na cesty. Našim cieľom bol Slovenský raj. Za základňu pre vyrážanie na túry sme si zvolili juh Slovenského raja, kemping pri vodnej nádrži Palcmanská maša v obci Dedinky. Kemping je primárne stavaný len na stanovanie a pre karavany predstavuje problém s ich umiestnením. Terén neponúka veľa rovného pľacu a aj ten čo je tam, je s autom ťažko prístupný. Okrem toho úplne absentuje pripojenie na elektriku. Ale za pomoci ochotného personálu blízkeho hotela sa nám nakoniec podarilo zaparkovať karavan priamo pred hotelom, kde sme mali nádherný výhľad na priehradu.

Slovenský raj je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska a je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku. Turistický je zaujímavý hlavne svojimi tiesňavami, ktoré sú prístupne v celej dĺžke a na ich zdolanie musíte použiť okrem rebríkov, aj rôzne lávky. Na ich prejdenie potrebujete sem tam aj kus odvahy a hlavne udržať rovnováhu. S čím som mal občas aj problém a niektoré som veru prešiel aj po štvornožky. Odmenou sú vám výhľady na tiesňavy a vodopády.

Keď prejdete tiesňavu až na koniec a vystúpite z nej, tak sa pred vami rozprestrú prekrásne scenérie okolitej krajiny.

My sme si vybrali ako cieľ našej tury tiesňavu Piecky, ktorá začína v Píle. Cez Malú poľanu a hrebeňom ponad tiesňavu Veľký sokol sme sa dostali späť do Píli. Celá trasa nám v pohodovom tempe trvala päť a pol hodiny.